KURACJA ZAKWASEM BURACZANYM

Panie i Panowie, oto naturalny probiotyk: zakwas z buraka! Przepisuję szklaneczkę tego specyfiku do popijania co rano przez miesiac na wzmocnienie układu odpornościowego i pokarmowego.

Wzmacniającą, probiotyczną kurację buraczaną dobrze jest stosować przy anemii, osłabieniu, problemach z układem trawiennym i kłopotach z wątrobą. Taka kuracja odtruwa i odkwasza organizm, bogactwo witamin z grupy B dobrze wpływa na system nerwowy, pomaga przy napięciach, stresie, nerwicach i depresjach a duża zawartość błonnika wspomaga trawienie.

Probiotyków nie może zabraknąć w naszym organizmie zwłaszcza zimą i w okresach przesilenia. To bardzo ważne, aby naturalne probiotyki były przygotowane w domu lub pochodziły ze sprawdzonych źródeł, gdyż w tych produkowanych na masową skalę znajdują się konserwanty, a wtedy z probiotyków nic nie zostaje, gdyż chemia jak wiadomo zabija wszystko. nie tylko zarazki.

Zakwas buraczany to nie jedyne źródło naturalnych probiotyków. Szukaj ich w domowej produkcji innych kiszonkach: kapuście kiszonej, ogórkach kiszonych, kwasie chlebowym,żurku, koreańskiej kiszonce z warzyw kimchi, fermentowanych produktach sojowych tj.: miso, tempeh, sos sojowy, napoju kombucha. Są też w mlecznych i roślinnych jogurtach, kefirze i maślance.  Znajdziesz w nich bakterie kwasu mlekowego czyli Lactobacillus (Lb).

UWAGA: Zakwas z tego przepisu możesz też oczywiście wykorzystać do przygotowania pysznego barszczu.

Przepis pochodzi z mojej książki „Happy Detoks”
Zdjęcie: Kasia Bem

Składniki

na 1 litr zakwasu:
1 kg buraków
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka soli
1 litr letniej wody
kilka liści laurowych, kilka ziarenek ziela angielskiego, pieprzu, kminku

 

Wykonanie

Buraki obieramy i kroimy w plasterki, cienko siekamy czosnek i układamy warstwami w słoju, dodając miedzy warstwami ziele angielskie, liście laurowe, pieprz. W litrze letniej wody rozpuszczamy łyżeczkę soli i zalewamy tym zawartość słoja. Zakrywamy naczynie talerzykiem. Zakwas powinien być gotowy po 3 – 5 dniach. W trakcie procesu na wierzchu będzie się zbierać biała pianka, którą usuwamy. Po ukiszeniu zlewamy barszczyk do  innego naczynia i pijemy szklaneczkę co rano. Na zdrowie!

Tagi:

napój / probiotyk / przepisy / Przepisy Kasi Bem / zakwas buraczany

Sprawdź co jeszcze przygotowałam dla Ciebie